Burslar ve İndirimler

DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ

Okan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine yerleşecek öğrenciler için farklı kategorilerde burslarımız bulunmaktadır. 2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Kılavuzu’nda  %100 burslu, %50 burslu ve ücretli programlarımız yer almaktadır.

 Okan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinin ücretli programına ilk üç tercihinden yerleşen adaylar %25 burs kazanırlar.

Okan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi %50 burslu programlarında tercih bursu bulunmamaktadır.

Burslar ve diğer indirimler birleştirilemez. 

EĞİTİM FAKÜLTESİ

Okan Üniversitesi Eğitim Fakültesini tercih edecek öğrenciler için farklı kategorilerde burslarımız bulunmaktadır. 2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Kılavuzu’nda %100 burslu ,%50 burslu ve ücretli programlarımız yer almaktadır. 

Okan Üniversitesi Eğitim Fakültesi %50 burslu programlarına 1. tercihinden yerleşen adaylara ayrıca %10 indirim sağlanır. 

Okan Üniversitesi Eğitim Fakültesinin ücretli programlarına ilk tercihinden yerleşen adaylar %50, ikinci tercihinden yerleşen adaylar %40, üçüncü tercihinden yerleşen adaylar  %30 burs kazanırlar. Ancak birinci tercihinde %50 burslu programa yer verdiği halde yerleşemeyip, ikinci tercihinde Okan Üniversitesi’nin ücretli programına yerleşen adaylar %40 yerine %50 burs kazanırlar. 

Burslar ve diğer indirimler birleştirilemez. 

HUKUK FAKÜLTESİ

Okan Üniversitesi Hukuk Fakültesine yerleşecek öğrenciler için farklı kategorilerde burslarımız bulunmaktadır. 2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Kılavuzu’nda  %100 burslu, %50 burslu ve ücretli programlarımız yer almaktadır.

Okan Üniversitesi Hukuk Fakültesinin ücretli programına ilk üç tercihinden yerleşen adaylar %25 burs kazanırlar. Ücretli programa yerleşen adaylara ilgili puan türünde ilk 120.000 içinde yer aldıkları takdirde ayrıca %10 indirim sağlanır. 

Okan Üniversitesi Hukuk Fakültesi %50 burslu programlarında tercih bursu bulunmamaktadır. Burslar ve diğer indirimler birleştirilemez. 

İNSAN VE TOPLUM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

Okan Üniversitesi İnsan ve Toplum Fakültesini tercih edecek öğrenciler için farklı kategorilerde burslarımız bulunmaktadır. 2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Kılavuzu’nda %100 burslu, %50 burslu ve ücretli programlarımız yer almaktadır.

Okan Üniversitesi İnsan ve Toplum Fakültesi %50 burslu programlarına 1. tercihinden yerleşen adaylara ayrıca  %10 indirim sağlanır. (Psikoloji programı bu uygulamanın dışındadır)

Okan Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesinin ücretli programlarına ilk tercihinden yerleşen adaylar %50, ikinci tercihinden yerleşen adaylar %40, üçüncü tercihinden yerleşen adaylar %30 burs kazanırlar. Ancak birinci tercihinde %50 burslu program yer aldığı halde yerleşemeyip, ikinci tercihinde Okan Üniversitesinin ücretli programına yerleşen adaylar %40 yerine, %50 burs kazanırlar. (Psikoloji programı bu uygulamanın dışındadır) 

Psikoloji programına ilk üç tercihinden yerleşen adaylar %25 burs kazanırlar. 

Burslar ve diğer indirimler birleştirilemez.  

İŞLETME VE YÖNETİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

Okan Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesini tercih edecek öğrenciler için farklı kategorilerde burslarımız bulunmaktadır. 2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Kılavuzu’nda %100 burslu %50 burslu ve ücretli programlarımız yer almaktadır. 

Okan Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi %50 burslu programlarına 1. tercihinden yerleşen adaylara ayrıca  %10 indirim sağlanır. 

Okan Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesinin ücretli programlarının ilk tercihinden yerleşen adaylar %50,İkinci tercihinden yerleşen adaylar  % 40, üçüncü tercihinden yerleşen adaylar %30 burs kazanırlar. Ancak birinci tercihinde %50 burslu program yer aldığı halde yerleşemeyip, ikinci tercihinde Okan Üniversitesinin ücretli programına yerleşen adaylara %40 yerine  %50 burs kazanırlar. 

Burslar ve diğer indirimler birleştirilemez. 

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

Okan Üniversitesi Mühendislik Fakültesini tercih edecek öğrenciler için farklı kategorilerde burslarımız bulunmaktadır. 2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Kılavuzu’nda %100 burslu, %50 burslu ve ücretli programlarımız yer almaktadır.

Okan Üniversitesi Mühendislik Fakültesi %50 burslu programlarına 1. tercihinden yerleşen adaylara ayrıca %10 indirim sağlanır. (İnşaat Mühendisliği *programı bu uygulamanın dışındadır)

Okan Üniversitesi Mühendislik Fakültesinin ücretli programlarına ilk tercihinden yerleşen adaylar %50, ikinci tercihinden yerleşen adaylar %40, üçüncü tercihinden yerleşen adaylar %30 burs kazanırlar. Ancak birinci tercihinde %50 burslu program yer aldığı halde yerleşemeyip, ikinci tercihinde Okan Üniversitesinin ücretli programına yerleşen adaylar %40 yerine  %50 burs kazanırlar.

* İnşaat Mühendisliği ücretli programına ilk tercihinden yerleşen adaylar %50, ikinci tercihinden yerleşen adaylar %40, üçüncü tercihinden yerleşen adaylar %30 burs kazanırlar. Ancak birinci tercihinde %50 burslu program yer aldığı halde yerleşemeyip, ikinci tercihinde Okan Üniversitesinin ücretli programına yerleşen adaylar %40 yerine  %50 burs kazanırlar. Bu programın yüzde elli burslu programlarına ilk tercihten yerleşen adaylara artı burs uygulaması yoktur.  

Burslar ve diğer indirimler birleştirilemez. 

SANAT, TASARIM ve MİMARLIK FAKÜLTESİ

Okan Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesini tercih edecek öğrenciler için farklı kategorilerde burslarımız bulunmaktadır. 2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Kılavuzu’nda %100 burslu, %50 burslu ve ücretli programlar yer almaktadır.

Okan Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi %50 burslu programlarına 1. tercihinden yerleşen adaylara ayrıca  %10 indirim sağlanır. (*Mimarlık programı bu uygulamanın dışındadır)

Okan Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesinin ücretli programlarına ilk tercihinden yerleşen adaylar %50, ikinci tercihinden yerleşen adaylar  %40, üçüncü tercihinden yerleşen adaylar %30 burs kazanırlar. Ancak birinci tercihinde %50 burslu program yer aldığı halde yerleşemeyip, ikinci tercihinde Okan Üniversitesinin ücretli programına yerleşen adaylar %40 yerine  %50 burs kazanırlar. 

* Mimarlık Ücretli programına ilk tercihinden yerleşen adaylar %50, ikinci tercihinden yerleşen adaylar  %40, üçüncü tercihinden yerleşen adaylar %30 burs kazanırlar. Ancak birinci tercihinde %50 burslu program yer aldığı halde yerleşemeyip, ikinci tercihinde Okan Üniversitesinin ücretli programına yerleşen adaylar %40 yerine  %50 burs kazanırlar Bu programın yüzde elli burslu programlarına ilk tercihten yerleşen adaylara artı burs uygulaması yoktur.  

Burslar ve diğer indirimler birleştirilemez.

SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

Okan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesine yerleşecek öğrenciler için farklı kategorilerde burslarımız bulunmaktadır. 2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Kılavuzu’nda  %100 burslu, %50 burslu ve ücretli programlarımız yer almaktadır.

Okan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinin ücretli programına ilk üç tercihinden yerleşen adaylar %25 burs kazanırlar.

Okan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi %50 burslu programlarında tercih bursu bulunmamaktadır.

Sağlık Yönetimi Programı için fakülte genelindeki uygulamanın dışında burs seçenekleri bulunmaktadır. Okan Üniversitesi Sağlık Yönetimi %50 burslu programına 1. tercihinden yerleşen adaylara ayrıca  %10 indirim sağlanır. Okan Üniversitesi Sağlık Yönetiminin ücretli programına ilk tercihinden yerleşen adaylar %50, ikinci tercihinden yerleşenler %40, üçüncü tercihinden yerleşenler %30 burs kazanırlar. Ancak birinci tercihinde %50 burslu program yer aldığı halde yerleşemeyip, ikinci tercihinde Okan Üniversitesinin ücretli programına yerleşen adaylar , %40 yerine  %50 burs kazanırlar.

Burslar ve diğer indirimler birleştirilemez. 

TIP FAKÜLTESİ

Okan Üniversitesi Tıp Fakültesine yerleşecek öğrenciler için farklı kategorilerde burslarımız bulunmaktadır. 2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Kılavuzu’nda yer alan programlarımızın tamamı  %100 ,%50 ve %25 olmak üzere burslu kontenjanlardan oluşmaktadır.

Okan Üniversitesi Tıp Fakültesi programlarında tercih bursu bulunmamaktadır.

Burslar ve diğer indirimler birleştirilemez. 

UYGULAMALI BİLİMLER YÜKSEKOKULU

Okan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulunu tercih edecek öğrenciler için farklı kategorilerde burslarımız bulunmaktadır. 2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Kılavuzu’nda %100 burslu, %50 burslu ve ücretli programlarımız yer almaktadır.

Okan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulunun  %50 burslu programlarına 1. tercihinden yerleşen adaylara ayrıca  %10 indirim sağlanır. (*Pilotaj programı bu uygulamanın dışındadır) 

Okan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulunun ücretli programlarına ilk tercihinden yerleşen adaylar %50, ikinci tercihinden yerleşenler %40, üçüncü tercihinden yerleşenler %30 burs kazanırlar.(Pilotaj programı bu uygulamanın dışındadır). Ancak birinci tercihinde %50 burslu program yer aldığı halde yerleşemeyip, ikinci tercihinde Okan Üniversitesinin ücretli programına yerleşen adaylar %40 yerine  %50 burs kazanırlar.

*Pilotaj programına ilk tercihinden yerleşen adaylar eğitim ücreti üzerinden  %10 indirim  kazanırlar. 

Burslar ve diğer indirimler birleştirilemez.

SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU

Okan Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokuluna yerleşecek öğrenciler için farklı kategorilerde burslarımız bulunmaktadır. 2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Kılavuzu’nda  %100 burslu, %50 burslu ve ücretli programlarımız yer almaktadır.

Okan Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunun ücretli programlarına ilk üç tercihinden yerleşen adaylar %25 burs kazanırlar. 

Okan Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunun %50 burslu programlarında tercih bursu bulunmamaktadır.

Burslar ve diğer indirimler birleştirilemez.

MESLEK YÜKSEKOKULU

Okan Üniversitesi Meslek Yüksekokulunu tercih edecek öğrenciler için farklı kategorilerde burslarımız bulunmaktadır. 2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Kılavuzu’nda %100 burslu,  %50 burslu ve ücretli programlarımız yer almaktadır.

Okan Üniversitesi Meslek Yüksekokulunun  %50 burslu programlarına 1. tercihinden yerleşen adaylara ayrıca  %10 indirim sağlanır.

Okan Üniversitesi Meslek Yüksekokulunun ücretli programlarının ilk tercihinden yerleşen adaylar %50, ikinci tercihinden yerleşenler %40, üçüncü tercihinden yerleşenler %30 burs kazanırlar. Ancak birinci tercihinde %50 burslu programa yer verdiği halde yerleşemeyip, ikinci tercihinde Okan Üniversitesinin ücretli programına yerleşen adaylar %40 yerine  %50 burs kazanırlar.

Uzaktan eğitim programlarında tercih bursu uygulanmaz.

Burslar ve diğer indirimler birleştirilemez. 

MÜTEVELLİ HEYET ONUR BURSU

Okan Üniversitesi'nin % 100 burslu programlarını tercih ederek yerleşen üstün başarılı öğrencilere; dil puan türü dışındaki puan türlerinde, ilk 1000'den yerleşenlere akademik yıl (8 ay) süresince, 1.000 TL, aylık + yurt bursu (4 kişilik oda), 1001-5000 arasında yerleşenlere sadece 500 TL aylık, dil puan türünde, ilk 100' den yerleşenlere akademik yıl (8 ay) süresince 1.000 TL aylık + yurt bursu (4 kişilik oda), 101-500 arasında yerleşenlere sadece 500 TL aylık, Mütevelli Heyet tarafından onur bursu olarak verilir. Bu burslar, öğrencinin yerleştiği programa devamı koşuluyla normal eğitim-öğrenim süresince geçerli olup, Üniversite giriş sınavlarındaki Türkiye sıralamasına göre verilen nakit, yurt bursunun devamı için her akademik yarıyıl başında ders kaydı yaptırılarak derslere devam koşulunu sağlamak ve her akademik yıl sonu sağlanması gereken genel not ortalamasının 4.00 üzerinden asgari 2.00 olması gerekir. Bu koşulları sağlamayanların bursları izleyen yıl için sona erer, bu koşulun sağlandığı ilk akademik yıldan itibaren bu burslar tekrar verilir.

SPORCU BURSU

Spor alanında, Mütevelli Heyet Başkanlığı’nca belirlenen branşlarda Milli Sporcu olan (son iki yılda milli olduklarını ilgili federasyonlarca belgelenmesi koşuluyla) 3 öğrenciye %100, 4 öğrenciye %50 öğrenim bursu verilir. Bu burs, eğitim-öğrenim süresince geçerli olup, Spor Bursu almaya hak kazanmış öğrencilerin mensup oldukları Üniversite takımı ile ilgili olarak katılmaları gereken etkinliklere (toplantı, antrenman, maç, deplasman, vb.) devamları Spor Müdürlüğü’nce takip edilir ve izinsiz olarak devam etmediği rapor edilen sporcunun bursu iptal edilir. Ayrıca öğrenim süresi içinde yapılan milli veya üniversitelerarası müsabakalarda Dünya ve Olimpiyat, Avrupa, Türkiye Şampiyonu olanlara, bir sonraki akademik yılın başından itibaren ödenmek üzere sırasıyla ve bir akademik yıl süresince 1.000, 750, 500 TL. aylık verilir.

ULUSLARARASI BAKALORYA (IB) BURSU

Uluslararası Bakalorya (IB) diploma programı uygulayan öğretim kurumlarından mezun olup da ÖSYS sonucuna göre Üniversitemize yerleşen adaylardan IB notu 33 - 39 olanlara %50, 40 ve üstü olanlara ise %100 oranında öğrenim ücretinden indirim yapılır. Bu indirimler yasal eğitim-öğrenim süresince geçerlidir

ENGELLİ BURSU

Üniversitenin programlarına yerleşen ve sağlık raporlarına bağlı olarak en yüksek engel oranına sahip 3 engelli öğrenciden öğrenim ücreti alınmayacaktır.

BAŞARI BURSLARI

Hazırlık sınıfı hariç, kayıtlı oldukları programda ilk iki yarıyılı (60 AKTS) tamamlayan önlisans ve lisans öğrencilerine, genel not ortalaması 4.00 üzerinden 3.60 ve üstü olanlara ödemekle yükümlü oldukları öğrenim ücretinin % 10 ila % 40’ı oranında indirim sağlanır. Genel Not Ortalaması’na göre indirim sağlanan öğrencilere ödemekle yükümlü oldukları öğrenim ücretinden aşağıda belirtilen oranlarda indirim yapılır.

  - Ortalaması 3.60 - 3.69 % 10
  - Ortalaması 3.70 - 3.79 % 20
  - Ortalaması 3.80 - 3.89 % 30
  - Ortalaması 3.90 - 4.00 % 40

Başarı bursları bir yıllık olup (öğrencinin her yıl ek 60 AKTS tamamlamış olması koşuluyla) her akademik yılın sonunda yeniden hesaplanan genel not ortalamasına göre öğrencinin burs durumu yeniden değerlendirilir.

DGS BURSLARI

Dikey Geçiş Sınavı ile Okan Üniversitesi'ne yerleştirilen öğrencilerden;

A-) Okan Üniversitesi Meslek Yüksekokulu dışından gelenlere;

  - İlk tercihe yazıp yerleşenlere % 40
  - 2. veya 3. tercihe yazıp yerleşenlere % 25
  - Ortalaması 3.00 - 3.25 olanlara % 5
  - Ortalaması 3.26 - 3.50 olanlara % 10
  - Ortalaması 3,51 ve üzeri olanlara % 15

Toplam burs oranı % 40'ı geçemez.

Burslar ve indirimler başka burs ve indirimlerle birleştirilemez.

B-) Okan Üniversitesi Meslek Yüksekokulu'ndan gelenlere;

  - İlk tercihe yazıp yerleşen Okan Üniversitesi Ön lisans mezunlarına % 50
  - Okan Üniversitesi Ön lisans mezunlarına % 30,
  - Ortalaması 3.00 - 3.20 olanlara % 5
  - Ortalaması 3.21 - 3.40 olanlara % 10
  - Ortalaması 3.41 - 3.60 olanlara % 15
  - Ortalaması 3,61 ve üzeri olanlara % 20

Toplam burs oranı maksimum % 50'yi geçemez.

Burslar ve indirimler başka burs ve indirimlerle birleştirilemez.

Ücretler ve Burs Koşulları için tıklayınız.