Ücret ve Burs Koşulları

2017 ÖSYS Kılavuz Koşulları

Okan Üniversitesi’nde eğitim ücrete tabidir. 2017 - 2018 eğitim-öğretim yılında bir yıllık eğitim ücreti; Tıp Fakültesi için 59.000 TL, Diş Hekimliği Fakültesi için 55.200 TL, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesinin Mütercim-Tercümanlık, Sosyoloji Bölümleri, İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nun Pilotaj ve Spor Yöneticiliği hariç tüm bölümleri Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Beslenme ve Diyetetik Bölümleri ile Sağlık Yönetimi Bölümleri, Eğitim Fakültesi, Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nin Mimarlık İngilizce ve Türkçe bölümleri hariç diğer bölümleri için 38.300 TL, Psikoloji Bölümü, Hukuk Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Mimarlık İngilizce ve Türkçe Bölümleri 41.400 TL’dir.

Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Pilotaj Bölümü eğitim ücreti lisans eğitimi için 38.300 TL ve uçuş eğitimi için yıllık ücret 14.500 Avro’dur. Pilotaj Bölümü için tercih indirimi uygulanmayacaktır. Uygulamalı Bilimler Yüksekokulunun Spor Yöneticiliği, Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Beslenme ve Diyetetik Bölümleri ile Sağlık Yönetimi Bölümleri hariç tüm bölümleri için 32.250 TL’dir. Konservatuvar tüm bölümleri için 30.000 TL’dir.

Ön lisans programlarında bir yıllık eğitim ücreti Meslek Yüksekokulu İngilizce programlarda 20.200 TL, diğer programlar için 19.000 TL, Meslek Yüksekokulu İş Sağlığı ve Güvenliği (Uzaktan Eğitim) programı 8.800 TL, Yerel Yönetimler (Uzaktan Eğitim) programı 5.450 TL, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nun tüm programları 20.500 TL’dir. Hazırlık sınıfının bir yıllık eğitim ücreti öğrencinin kayıt yaptıracağı programın ön lisans / lisans eğitim ücreti ile aynıdır. İsteğe bağlı hazırlık okumak isteyen öğrenciler yerleştikleri programın burssuz ücretini öderler. Bu ücretlere % 8 KDV dâhil değildir.

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesinin (Psikoloji hariç), İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesinin, Mühendislik Fakültesinin, Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesinin, Eğitim Fakültesinin, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulunun (Pilotaj hariç) bölümlerinde, Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin Sağlık Yönetimi Bölümü’nde ve Meslek Yüksekokulunun (Uzaktan Eğitim Programları hariç) tüm programlarında, tam ücretli kontenjanlarda, 1.tercihinden yerleşenlere %50, 2. tercihinden yerleşenlere %40, 3. tercihinden yerleşenlere %30 tercih indirimi yapılır.

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tüm programlarına, Psikoloji Bölümü, Diş Hekimliği Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin (Sağlık Yönetimi hariç)  bölümlerinin tam ücretli kontenjanlarına,  1. 2. ve 3. tercihinden yerleşenlere %25 indirim yapılır.

Hukuk Fakültesi tam ücretli kontenjanlarına yerleşen öğrenciler için; 1.,2.,3. Tercihinden yerleşen öğrencilere %25 tercih indirimi ve 2017-2018 yılı ÖSYS başarı puan sıralamasında ilk 120.000 içinde yer alan öğrencilere 1.2.ve 3. Tercihlerinden yerleşmeleri şartıyla %25 tercih indirimine ek olarak %10 indirim yapılır.

Uygulamalı Bilimler Yüksekokulunun Pilotaj Bölümüne tam ücretli kontenjanlarına, 1.tercihinden yerleşenlere lisans eğitimi ücreti üzerinden %10 indirim yapılır. Pilotaj programına tam burslu yerleşen öğrenciler uçuş eğitimi ücretini ödemezler.

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesinin (Psikoloji hariç), İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesinin tüm bölümlerinde, Mühendislik Fakültesinin (İnşaat Mühendisliği Bölümleri hariç) Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesinin(Mimarlık Bölümleri hariç), Eğitim Fakültesinin tüm bölümleri, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulunun (Pilotaj Bölümü hariç) bölümlerinde, Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin Sağlık Yönetimi Bölümü’nde ve Meslek Yüksekokulunun (Uzaktan Eğitim Programları hariç) tüm bölümlerinde yüzde elli burslu, 1.tercihinden yerleşenlere %50+10 indirim uygulanır.

Ücretli programlarında ilk tercihte yüzde elli tercih indirimi verilen bölümlerde aynı bölümün yüzde elli burslusunu ilk tercihine yazıp ikinci tercihinde ücretli kontenjana yerleşenlere %50 tercih indirimi uygulanır.

Eğitim ücreti, peşin, kredi kartı ile veya Üniversitenin belirleyeceği banka ile kredi sözleşmesi yapmak ve kredili mevduat hesabı açtırmak koşuluyla Üniversitenin belirleyeceği ödeme planlarına göre taksitli olarak ödenebilir. Taksitli ödemelerde en az %25 peşinat alınır. Geri kalan taksitlere aylık % 1,5 vade farkı uygulanır. Eğitim ücretleri takip eden yıllarda, günün ekonomik koşullarına uygun olarak Mütevelli Heyet tarafından yeniden belirlenip akademik yıl başlamadan ilan edilir.

Uzaktan Eğitim Programlarına yerleşen öğrencilerin internet erişimli bir bilgisayar kullanmaları gereklidir. Dönem sonu sınavları uzaktan eğitim programının bağlı olduğu Meslek Yüksekokulunun bulunduğu kampüste yapılır.

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İkinci Öğretim Programları Kadıköy Kampüsünde yer almaktadır ve hastane uygulamaları haftanın bir günü gündüz saatlerinde yapılmaktadır.

Meslek Yüksekokulu bünyesinde bulunan; Bankacılık ve Sigortacılık, Bilgisayar Programcılığı, Dış Ticaret (Türkçe) Fotoğrafçılık ve Kameramanlık, Grafik Tasarımı, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, İnsan Kaynakları Yönetimi, İş Sağlığı ve Güvenliği, İşletme Yönetimi, Lojistik, Radyo ve Televizyon, Turizm ve Otel İşletmeciliği programları üniversitemizin Kadıköy ve Bahçelievler Kampüslerinde, İç Mekân Tasarımı programı Üniversitemizin Kadıköy Kampüsünde ve bu programlar dışındakilerin tamamı Kadıköy Kampüsümüzde eğitim öğretim faaliyetlerini sürdüreceklerdir.

Mühendislik Mimarlık Fakültesi’nin Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği Bölümleri, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nun Turizm ve Otelcilik, Gastronomi Bölümleri ile Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin Beslenme ve Diyetetik, Çocuk Gelişimi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik Bölümlerinde İş Yaşamına Hazırlık Programı çerçevesinde CO-OP uygulaması vardır.

ÖSYS sonuçlarına göre Okan Üniversitesi’nin burslu programlarına yerleştirilen öğrenciler, yasal öğrenim süreleri boyunca (Hazırlık dâhil) öğrenim ücretinden yerleştikleri kontenjanın burs oranında muaftırlar. Bu burslar yasal öğrenim süresince karşılıksız ve kesintisiz olarak devam eder.

Zorunlu hazırlık sınıfı okuyan öğrenciler için, bu süreye 1 yıl eklenir. Okan Üniversitesi'nin % 100 burslu programlarını tercih ederek yerleşen üstün başarılı öğrencilere; dil puan türü dışındaki puan türlerinde, ilk 1000'den yerleşenlere akademik yıl (8 ay) süresince, 1.000 TL, aylık + yurt bursu (4 kişilik oda), 1001-5000 arasında yerleşenlere sadece 500 TL aylık, dil puan türünde, ilk 100' den yerleşenlere akademik yıl (8 ay) süresince 1.000 TL aylık + yurt bursu (4 kişilik oda), 101-500 arasında yerleşenlere sadece 500 TL aylık, Mütevelli Heyet tarafından onur bursu olarak verilir. Bu burslar, öğrencinin yerleştiği programa devamı koşuluyla normal eğitim-öğrenim süresince geçerli olup, Üniversite giriş sınavlarındaki Türkiye sıralamasına göre verilen nakit, yurt bursunun devamı için her akademik yarıyıl başında ders kaydı yaptırılarak derslere devam koşulunu sağlamak ve her akademik yıl sonu sağlanması gereken genel not ortalamasının 4.00 üzerinden asgari 2.00 olması gerekir. Bu koşulları sağlamayanların bursları izleyen yıl için sona erer, bu koşulun sağlandığı ilk akademik yıldan itibaren bu burslar tekrar verilir. Spor alanında, Mütevelli Heyet Başkanlığı’nca belirlenen branşlarda Milli Sporcu olan (son iki yılda milli olduklarını ilgili federasyonlarca belgelenmesi koşuluyla) 3 öğrenciye %100, 4 öğrenciye %50 öğrenim bursu verilir. Bu burs, eğitim-öğrenim süresince geçerli olup, Spor Bursu almaya hak kazanmış öğrencilerin mensup oldukları Üniversite takımı ile ilgili olarak katılmaları gereken etkinliklere (toplantı, antrenman, maç, deplasman, vb.) devamları Spor Müdürlüğü’nce takip edilir ve izinsiz olarak devam etmediği rapor edilen sporcunun bursu iptal edilir. Ayrıca öğrenim süresi içinde yapılan milli veya üniversitelerarası müsabakalarda Dünya ve Olimpiyat, Avrupa, Türkiye Şampiyonu olanlara, bir sonraki akademik yılın başından itibaren ödenmek üzere sırasıyla ve bir akademik yıl süresince 1.000, 750, 500 TL. aylık verilir.

Hazırlık sınıfı hariç, kayıtlı oldukları programda ilk iki yarıyılı (60 AKTS) tamamlayan ön lisans ve lisans öğrencilerine, genel not ortalaması 4 üzerinden 3.60 ve üzeri olanlara, öğrenim ücretinin %10 ila %40’ı oranında başarı bursu verilir. Uluslararası Bakalorya (IB) diploma programı uygulayan öğretim kurumlarından mezun olup da ÖSYS sonucuna göre Üniversitemize yerleşen adaylardan IB notu 33 - 39 olanlara %50, 40 ve üstü olanlara ise %100 oranında öğrenim ücretinden indirim yapılır. Bu indirimler yasal eğitim-öğrenim süresince geçerlidir.

Üniversitenin programlarına yerleşen ve sağlık raporlarına bağlı olarak en yüksek engel oranına sahip 3 engelli öğrenciden öğrenim ücreti alınmayacaktır.

Üniversiteye ÖSYM tarafından yerleştirilerek kesin kayıt yaptıran eğitimciler ile bunların eş ve çocuklarına, şehit ve gazilerin eş ve çocuklarına ön lisans ve lisans öğrenim ücretlerinde %10 indirim sağlanır.

Okan Üniversitesi mezunlarına, Okan Üniversitesinde Yüksek Lisans programlarında %50 indirim yapılmaktadır.

Tam ücretli olarak bir programda okuyan öğrenci, yeniden sınava girip okuduğu bölümü ilk üç tercihinde yazıp yerleştiği durumda tercih indiriminden faydalanamaz. Burslar karşılıksız olup, öğrenci sadece bir indirimden / burstan yararlanır.

ÖSYS sonuçlarına göre Okan Üniversitesi’nin burslu programlarına yerleştirilen öğrenciler hariç diğer tüm burs ve indirimlerden yararlanan öğrencilerin bursları; (zorunlu hazırlık sınıfı hariç) ön lisans programları için iki yıl, lisans programları için dört yıl, Diş Hekimliği Fakültesi için beş yıl, Tıp Fakültesi için altı yıl boyunca geçerlidir. Hırsızlık, sahtekârlık ve yüz kızartıcı bir suçtan ötürü hüküm giyen veya disiplin cezası alan öğrenci, burs, destek programı ve indirim uygulamaları kapsamından çıkarılır. Yerleştiği bölüm / programda zorunlu hazırlık olmadığı halde isteğe bağlı hazırlık okumak isteyen öğrenciler, hangi burs ya da indirim ile kazanmışsa o ücreti öderler.

Tam burslu öğrenciler kazandıkları bölüm/programın ücretinin % 50 ödeyerek isteğe bağlı hazırlık eğitimi alabilirler.